Hegypásztor Kör
Hegypásztor Kör
Az egyesületet 1985 októberében helyi fiatalok alapították azzal a céllal, hogy a szőlőhegyen még fellelhető boronafalú, zsúpfedeles présházakat felmérjék és lehetőleg megmentsék. A folyamat elindításaként saját pénzükből megvásároltak egy romos, düledező présházat. Néprajzi táborok keretében, saját erőforrásból az épületet felújították. Ez az épület szolgált évekig az egyesület bázisaként.
A felmérésekkel, a felújításokkal szorosan összekapcsolódó terület a hagyományok ápolása, a népi értékek megőrzése, ha csak a zsúpkészítés hagyományára gondolunk is.
Az egyesület megalapítására az utolsó előtti pillanatban került sor, amikor még éltek azok az idős mesterek, akik tudásukat át tudták adni a lelkes fiataloknak. A mezőkön a modern aratógépek mellett újra kaszák suhogását, énekszót lehetett hallani. A közös munkák közösségépítő jellege fontos szerepet játszott az egyesület életében. A nagy vízválasztók, fordulópontok mindig közös alkotáshoz, értékteremtéshez kapcsolódtak.
A modernizációval, az értékrendek átalakulásával a hagyományőrzés már nem jelentette a hétköznapok szerves részét. Szükség volt egy kis lelkes csapatra, akik számon tartották jelesebb ünnepeinket és felelevenítették a hozzájuk kapcsolódó hagyományokat.
A közös rendezvényeknek, programoknak alapvető célja a hagyományőrzésen túl a közösségépítés, a településhez, térséghez való kötődés erősítése.
Bevált módszereinken túl mindig igyekszünk valami újszerű dolgot is kitalálni, amire az emberek felkapják a fejüket. Programjainkból szemezgetve néhányat: A szőlőhegyi birtokunk meglévő ősrégi, korhadt gyümölcsfái mellé őshonos facsemetéket ültettünk. A helyi családok között meghirdettük, hogy a 18 év alatti gyermekeik részére ültethetnek névre szóló fákat. Ma már több mint 150 kicsi fának van gazdája. Sokan rendszeresen kijárnak és gondozgatják, öntözgetik a facsemetéjüket.
A népi mesterségek tudásának megtartása nem öncélú. Szeretnénk, ha minél többen megismernék, megtanulnák ezeket. A tanulás folyamatát igyekszünk minél változatosabbá, érdekesebbé tenni, hogy minél szélesebb körben találjunk érdeklődőket egy-egy témára.
Rendszeresen szervezünk kézműves foglalkozásokat, tanfolyamokat, ahol a népi kézműves mesterségekre tanítjuk a résztvevőket (pl. szalmafonás, kosárfonás, mézeskalács készítés, korongozás).
Néprajzi táborok, aratónapok keretében bevezetjük a szőlőművelés, kézi aratás, marokszedés, kévekötés, cséplés, kettőzés, magtisztítás, kenyérsütés, sártapasztás, kerítésfonás, gyepű készítés rejtelmeibe a hozzánk látogatókat. Garantáljuk, hogy mindenki számára élményt jelent a velünk eltöltött 1-1 nap.
Hegypásztor Kör elérhetősége
Hegypásztor Kör értékelései
Te milyennek látod ezt a(z) (Hegypásztor Kör) múzeumot? Értékeld: