Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház
Hadtörténeti múzeum
A világon egyedülálló rekonstruált római kori Isis-szentély és a hozzá tartozó állandó régészeti-vallástörténeti kiállítás.
A savariai Iseum
A szentély maradványai egy szerencsés véletlen során kerültek napvilágra. Az 1955-61 között, majd 2001-től napjainkig tartó ásatások során fokozatosan bontakozott ki Isis istennő savariai szentély együttesének jelentős része, és kerültek elő azok a leletek, amelyek Pannonia ma ismert legfontosabb szakrális leletegyüttesét képezik.
A hatalmas szentélyegyüttes a római város falain kívül, a Borostyán út városba bevezető szakasza mellett, egy korábbi iparnegyed helyén épült fel a Kr. u. 2. század elején. A szentkerület a város ma még feltáratlan foruma és a késő római helytartói palota mellett Savaria legnagyobb épületegyüttese. A temenosz Pannoniában példátlan nagyságú, de méretei a római birodalom más császárkori Iseumaival és Serapeumaival összevetve is jelentősnek tűnnek, hiszen alig maradnak el az egykor a Campus Martiuson állt Róma városi főtemplom méreteitől. A szentély használata a 4. század közepéig mutatható ki, amikor a szentélyt lebontották, márvány faragványainak többségéből meszet égettek, míg köveit más építkezésekhez használták fel. A templom helyén ókeresztény temető létesült.
A szentélyből származó többszázezer régészeti lelet közül kiemelkedő jelentőségűek a pódiumtemplom főhomlokzatát egykor díszítő hatalmas, 1-1,5 tonnás fehérmárvány domborművek és a szentélyben tisztelt istenek szobrainak töredékei, melyek az egyiptomi eredetű kultuszok és a római császártisztelet erős összefonódásáról tanúskodnak. A savariai szentélyt méretei, építészeti kivitele, illetve az itt talált tárgyi leletek gazdagsága és sokszínűsége alapján a Duna vidéki Isis kultusz központjának kell tartanunk.
Az Iseum projekt
A szentély megtalálását követő helyreállítás óta eltelt évtizedek során a szentély állapota jelentősen leromlott, életveszélyessé vált, illetve az újabb kutatások alapján az építészeti rekonstrukció is túlhaladottnak bizonyult. Mindezek alapján új rekonstrukció igénye fogalmazódott meg.
2007-ben a város Önkormányzata az Új Magyarország Fejlesztési Terv Nyugat-dunántúli Operatív Program keretében pályázott és 2008-ban támogatást nyert a „Szombathely történelmi-régészeti városrész kialakítása II. ütem – Az Iseum rekonstrukciója” elnevezésű projektre.
Az elnyert támogatásnak köszönhetően terv készülhetett a központi szentélyépület mellett a teljes szentkerület egységes szemléletű, a mai épített környezetbe illő átalakítására. Így az egykori pénztárépület fogadóépületté válik, a központi pódiumtemplom arányaiban és megjelenésében a rómaihoz közeli képet mutat, az azt körülölelő szentkerületben pedig az eredeti térkiosztást követő U alakú, interaktív kiállítás megjelenítésére alkalmas múzeum épület létesül. Az újonnan létrejövő intézmény célja az Iseum leleteinek bemutatása mellett, Pannonia vallástörténeti emlékeinek kiállítása, oktatóbázis ill. vallástörténeti tudományos műhely kialakítása is.
2010. szeptember 1-én Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata létrehozta az Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház elnevezésű költségvetési intézményt, melynek feladata az új kiállítóhely kiállításának berendezése, megnyitása, működtetése. A helyreállított Iseum és a berendezett állandó kiállítás 2013. március 5-én nyílt meg, Isis savariai otthona címmel.
Jegyárak
Felnőtt: 1600 Ft
Diák / Nyugdíjas: 800 Ft
Csoportos kedvezmény 15 fő felett tudunk nyújtani
Felnőtt csoportos: 1200 Ft
Diák / Nyugdíjas csoportos: 600 Ft
Magyar nyelvű vezetés: 5000 Ft
Idegen nyelvű vezetés: 8000 Ft (előre bejelentkezés szükséges)
Csoportokat bejelenteni a +36/30 311-8794 telefonszámon lehet
Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház elérhetősége
Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház nyitvatartás
- Hétfő Zárva
- Kedd 10:00 - 17:00
- Szerda 10:00 - 17:00
- Csütörtök 10:00 - 17:00
- Péntek 10:00 - 17:00
- Szombat 10:00 - 17:00
- Vasárnap 10:00 - 17:00
Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház értékelései
Te milyennek látod ezt a(z) (Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház) múzeumot? Értékeld: