Szentháromság Görögkeleti Ortodox Templom és Egyházi Múzeum

Múzeum

A Szentháromság Görögkeleti Ortodox Templom és Egyházi Múzeum, vagy rövidebben Magyar Ortodox Egyházi Múzeum Miskolcon, a Belvárosban áll (Deák tér 7.)

Története

A templomot 1785-ben kezdték el építeni a Magyarországon igen ritka copf stílusban. A templomot kelet felé tájolták mint általában minden ortodox templomot. Az építkezést 1806-ban fejezték be. A templom építését az tette szükségessé, hogy a török uralom után görög telepesek, kereskedők telepedtek meg Miskolcon, és szerették volna ha rendelkeznek egy saját templommal, hiszen akkor Miskolcot főleg katolikusok és protestánsok lakták, ami nem tette szükségessé új templom építését.

Berendezése is copf stílusú, 18. század végi, műemléki védelem alatt áll. A templomban található Közép-Európa legnagyobb ikonosztáza, amely 16 méter magas, és 87 jelenetet mutat be Jézus életéből. Bemutatja a tizenegy nagy ünnepet is (pontosabban az ortodox egyházban tizenkét nagy ünnep van, de a húsvétot az ünnepek ünnepeként tartják számon, és így csak tizenegyet neveznek meg „nagy” ünnepként). A késő barokk ikonosztáz Jankovits Miklós egri fafaragó műhelyében készült. Az ikonok négy ikon kivételével Anton Kuchelmeister bécsi festő művei. A templom kegyképe az Ahtirkai Istenszülő másolata, melyet II. Katalin orosz cárnő adományozott az egyház részére miskolci látogatása alkalmával.

Szentháromság Görögkeleti Ortodox Templom és Egyházi Múzeum elérhetősége

Adatok:

Cím: Miskolc, Hungary

Szentháromság Görögkeleti Ortodox Templom és Egyházi Múzeum értékelései

Te milyennek látod ezt a(z) (Szentháromság Görögkeleti Ortodox Templom és Egyházi Múzeum) múzeumot? Értékeld:

"narrow"

Bejelentkezés az oldalra


Gear.svg